Obrona i blokowanie podczas walki – wszystko co musisz wiedzieć!

Walka

Walka w Wiedźminie: Pogromcy potworów składa się z kilku elementów. Dwa podstawowe to atak i obrona. Oprócz tego są jeszcze ładowane ataki krytyczne oraz znaki (atak ogniem, atak kinetyczny i tarcza).
Już sam ten zestaw tworzy sporą różnorodność, ale w Wiedźminie to za mało. Ataki podzielone są dodatkowo na ataki szybkie i silne, a obrona na obronę podstawową i perfekcyjną.
Dzisiaj zajmiemy się bliżej obroną.

Obrona

Z czasem okazuje się, że nie atak jest kluczowym elementem walki. Kluczem do zakończenia z sukcesem walki z wymagającym potworem jest obrona. Tak! Obrona.
Dobre prowadzona obrona pozwoli ci pokonać potwory silniejsze niż ci się wydaje.

Blokowanie

Obrona polega głownie na odpowiednim blokowaniu ciosów zadawanych przez potwory. Blokowanie musi odbyć się w odpowiednim momencie, żeby przyniosło odpowiedni skutek. Aby zablokować cios potwora musisz w odpowiednim momencie dotknąć ekranu i utrzymać to dotknięcie przez czas trwania ataku.
Istotna przy tym jest chwila, w której dotkniesz ekranu, Musi być ona odpowiednio zsynchronizowana z animacją ataku potwora.
Warto pamiętać, że animacja twojego ataku musi się zakończyć, zanim przejdziesz do obrony. Jeżeli więc wykonasz o jeden atak za dużo, to twój wiedźmin nie zdąży zakończyć ataku i ustawić obrony. Wtedy, mimo że wykonasz dotknięcie ekranu mające na celu ustawienie obrony, to twoja obrona będzie spóźniona, a tym samym nie będzie skuteczna i dostaniesz całe obrażenia. Czasem warto zrezygnować z kolejnego ciosu, na rzecz odczekania i przygotowania obrony.
Sytuacja wygląda podobnie po rozpoczęciu animacji ciosu krytycznego. Gdy animacja się rozpocznie to nie można jej zatrzymać. W trakcie jej trwania nie możesz ustawić obrony. Jeżeli w tym samym czasie twój przeciwnik również wykonuje atak, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz pełne obrażenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uda ci się zadać cios krytyczny, zanim przeciwnik zada ci swój cios. Wtedy najpierw przeciwnik otrzymuje obrażenia od twojego ciosu krytycznego, po czym jego animacja ataku rozpoczyna się od nowa. Masz wtedy ułamek sekundy na ustawienie swojej obrony.

Nietrafiony blok

Na początku przygotuj się, że będziesz ustawiać głównie nietrafione bloki. Trzeba przegrać kilka walk, zanim znajdziesz i nauczysz się momentu, w którym należy dotknąć ekranu, żeby ustawić skuteczny blok.
Pomocne jest wskazanie jakie widać nad paskami życia i ładowania ataku krytycznego, nad postacią potwora. Pojawia się tam czerwony symbol (coś w formie promienistej czaszki), który mówi o tym, że zaraz potwór wyprowadzi jeden ze swoich ataków.

Ten symbol sygnalizuje nadchodzący atak potwora

Aktualnie wszystkie potwory w grze mają dwa rodzaje ataków. Każdy wymaga ustawienia bloku w innym momencie.
Tak czy inaczej, zanim nauczysz się ataków każdego z potworów i znajdziesz moment skutecznego ustawienia bloku to twoje bloki będą nieskuteczne.
Przy braku bloku lub nieskutecznym bloku dostaniesz 100% obrażeń.

Blok perfekcyjny

W trakcie trwania animacji ataku potwora, jest jeden bardzo krótki moment, w którym należy rozpocząć sekwencję blokowania. Jeżeli uda ci się trafić w ten moment i rozpocząć swoją sekwencję blokowania właśnie w tej chwili, to masz szanse wykonać perfekcyjny blok. Usłyszysz wtedy charakterystyczny dźwięk chrzęstu obijanego metalu. Oznacza on, że właśnie udało ci się wykonać perfekcyjny blok! Oprócz tego na ekranie pojawi się stosowne powiadomienie.

Udało się ustawić perfekcyjny blok!

Obrażenia jakie otrzymasz będą zredukowane o 66%. Dostaniesz więc tylko 33% obrażeń. Umiejętność ustawiania perfekcyjnych bloków pozwoli ci wygrać walkę z większością potworów bez potrzeby stosowania dodatkowych wspomagaczy.
Perfekcyjne blokowanie oraz odpowiednie oleje, eliksiry i petardy to gwarancja sukcesu. W ten sposób rozbijesz w pył każdego przeciwnika.

Blok podstawowy

Blok podstawowy ustawia się wtedy, gdy dotkniesz ekranu za wcześnie, czyli przed momentem idealnym, który powoduje perfekcyjne blokowanie.
Blok podstawowy redukuje 33% obrażeń. To sporo, ale zdecydowanie gorzej niż blok perfekcyjny. Zawsze jednak lepiej trochę się pośpieszyć i ustawić blok podstawowy niż nie ustawić żadnego.
Docelowo jednak warto nauczyć się ruchów przeciwnika i ustawiać bloki perfekcyjne. To jasne.
Wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów postaci, twoja postać ma coraz więcej punków żywotności i w pewnym momencie nawet podstawowe blokowanie staje się wystarczające.
Niemniej jednak perfekcyjne blokowanie zawsze daje sporo satysfakcji 🙂

Blokowanie znakami

Od 15 poziomu postaci pojawia się dodatkowa możliwość blokowania. W drzewku umiejętności w sekcji „Znaki” dostępna do wykupienia staje się umiejętność rzucania znaku Queen, który redukuje 70% obrażeń. To więcej niż perfekcyjne blokowanie, które blokuje 66%.

Znakiem Queen zablokujesz 70% obrażeń

Znak blokuje najbliższy atak, który nastąpi bezpośrednio po rzuceniu znaku.
To fajna opcja, która przydaje się głownie w sytuacji, gdy walczymy z potworami, które nie są wrażliwe ani na ogień, ani na obrażenia kinetyczne. Wtedy zamiast rzucać znak, który zadaje niewiele obrażeń, lepiej postawić tarczę ze znaku Queen i zadawać bez przerwy ciosy, na które potwór jest wrażliwy.

Bonusy do blokowania

W trakcie rozwoju postaci pojawiają się nowe możliwości, które pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości blokowania.

Odbijanie ciosów

Doskonałą umiejętnością dostępną od 15 poziomu w sekcji „walka” jest: Odbijanie Ciosów.

Odbijanie ciosów

Po jego wykupieniu podczas perfekcyjnego blokowania odbijasz 30% (!!!) obrażeń w kierunku przeciwnika. Umiejętność działa doskonale i po jej wykupieniu oraz przetestowaniu nie wyobrażam sobie walki bez niej.
W praktyce działa nawet lepiej niż blokowanie 70% obrażeń znakiem Queen. Blokuje co prawda trochę mniej obrażeń (perfekcyjne blokowanie 66%, a Queen 70%) ale dodatkowo odbija 30% obrażeń w kierunku przeciwnika. Blokowanie działa więc jak atak. Im silniejszy przeciwnik, tym więcej obrażeń do niego wraca.

Zimna krew

Od poziomu 20 skuteczne parowanie ciosów będzie dodatkowo ładowało twój pasek ciosu krytycznego. Umiejętność ta jest dostępna w sekcji „walka”.
Dzięki dobremu blokowaniu ciosów będziesz mógł więc zadawać dodatkowe obrażenia przeciwnikowi.
Bezcenne … i to wszystko w ramach tego samego blokowania.

Zimna krew
Riposta

Kolejny bonus za blokowanie pojawia się na poziomie 25. Twój atak następujący po skutecznym blokowaniu będzie o 5% silniejszy.
Umiejętność znajduje się w drzewku „walka”.

Riposta

Podsumowanie

Blokowanie (moim zdaniem) to kluczowa umiejętność, która jest szczególnie mocno nagradzana przez grę. Na kolejnych poziomach rozwoju postaci, do tego samego blokowania dostajesz kolejne bonusy i wykonując te same czynności zyskujesz coraz większą skuteczność.
Blokowanie z czasem staje się potężną bronią, która sama w sobie zadaje przeciwnikowi dodatkowe obrażenia. Przy dobrze rozwiniętej postaci z niektórymi przeciwnikami można wygrać walkę samym blokowaniem, nie wykonując żadnego ataku.
Blokowanie w Wiedźminie to potężna broń! Koniecznie naucz się jej używać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.