Ekwipunek – które przedmioty i składniki zbierać? Które wyrzucać?

Zarządzanie ekwipunkiem szczególnie na początku gry w Wiedźmina – Pogromcę Potworów może wydawać się trochę skomplikowane. Dzieje się tak z kilku powodów.

Pojemność ekwipunku

Po pierwsze pojemność ekwipunku jest strasznie mała i już po krótkim czasie całe miejsce się zapełnia.
Podstawowa pojemność to zaledwie 200 sztuk ekwipunku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to sporo, ale biorąc pod uwagę fakt, że wchodzą w to wszystkie eliksiry, oleje, petardy, przedmioty specjalne jak paczki, zwoje, przynęty, a do tego jeszcze wszystkie składniki (zioła, szczątki kilkunastu typów potworów), to łatwo zrozumieć dlaczego szybko pojawia się problem z pojemnością ekwipunku.

Na ekranie ekwipunku widać jego ogólną pojemność, ilość wykorzystanego miejsca i ilość przedmiotów z wybranej zakładki

Rozszerzenie ekwipunku wymaga dokupienia sakw rozszerzających (powiększają o 50, 100, 200 i 400), które są bardzo drogie. O ile nie chcesz wydawać prawdziwych pieniędzy, to dość długo będziesz musiał się zmieścić w rozmiarze na 200 sztuk ekwipunku.

Sakwy rozszerzające pojemność ekwipunku trochę kosztują

Po krótkim czasie trzeba więc będzie podejmować decyzję czy rezygnować z kolejnych nagród za następne walki (jeżeli w ekwipunku nie będzie miejsca to nie otrzymasz żadnych nagród), czy wyrzucić coś z ekwipunku.

Tutaj pojawia się pytanie:

Co wyrzucić?

Odpowiedź jest banalnie prosta: wyrzucić to co jest niepotrzebne 🙂 Prawdą ze super porada?
No tak. Tylko skąd mam wiedzieć co będzie potrzebne, a co nie? Ile i czego trzymać?
Pomóc może analiza składników potrzebnych do wytworzenia przedmiotów, oraz ocena przydatności gotowych przedmiotów.

Najważniejsze składniki

Ze składnikami poradzisz sobie szybko dzięki przygotowanym przeze mnie charakterystykom składników. Wszystkie opisałem szczegółowo w osobnych wpisach i zgrupowałem w jednaj kategorii: składniki – [klik]
Podałem w nich m.in. informację o produkcji: do jakich przedmiotów i w jakiej ilości potrzebny jest dany składnik.
Jeżeli nie chcesz analizować tych danych to w skrócie można powiedzieć że:
– najczęściej używanym składnikiem jest Wiązka ziół. Znajduje się we wszystkich recepturach i jest potrzebna przy produkcji każdego przedmiotu
– drugim najczęściej używanym składnikiem jest Sproszkowana tkanka potwora. Nie występuje we wszystkich recepturach, ale za to jest potrzebna w tych najbardziej pożądanych i to w dużych ilościach. Zapewne nieustannie będziesz cierpieć na brak tego składnika.
– trzecim najczęściej używanym składnikiem jest Korzeń. Występujcie niemal we wszystkich recepturach.

Reszta składników już nie jest tak powszechnie potrzebna i występuje w pojedynczych recepturach.

Ile składników potrzebujesz?

Z mojej praktyki wynika, że do płynnej gry należy utrzymywać stan składników na następującym poziomie:
Wiązka ziół – 20 szt.
Korzeń – 15 szt.
Sproszkowana tkanka potwora – 20 szt. (tego zawsze nieustannie mi brakuje i nie wiem kiedy ostatnio miałem 20 szt.)
Szczątki trupojada – 5 szt.
Szczątki przeklętego – 5 szt.
Szczątki ogrowatego – 5 szt.
Szczątki reliktu – 5 szt.
Szczątki hybrydy – 5 szt.
Szczątki insektoida – 5 szt.
Szczątki drakonida – 5 szt.
Szczątki upiora – 5 szt.
Szczątki wampira – 5 szt.
Szczątki istoty magicznej – 5 szt.

Razem: 105 szt
Tyle mamy już zajęte na same składniki.

Najważniejsze przedmioty

Podobnie ja w przypadku składników, tak i w przypadku przedmiotów są te ważniejsze i te mniej ważne.
Przyjrzyjmy się im.

Petardy

Zdecydowanie najważniejsze w ekwipunku są petardy. Petardy specjalistyczne (nakierowane na konkretny typ przeciwnika) to jest to co tygrysy lubią najbardziej. Robią niezły bałagan i sieją zniszczenie w stopniu nieporównywalnym do niczego innego. Najsłabsza jest Zwykła petarda (uniwersalna). Dlatego należy zmierzać do posiadania wszystkich petard specjalistycznych (jest ich na początku gry 4 rodzaje) i kilku sztuk petard zwykłych (na czarną godzinę).
W praktyce staram się mieć po 3 szt. petard specjalistycznych dla każdego rodzaju i 5 szt. petard zwykłych.
Razem daje to 17 sztuk petard.

Eliksiry

Tutaj sprawa jest dość indywidualna i wszystko zależy od stylu gry (ktoś lepiej blokuje, ktoś inny ma problem z blokowaniem i chciałby skupić się na mocniejszym ataku, itp.). Z tego wyniknie rodzaj eliksirów jakich będziesz potrzebować.
Na początek warto mieć pod ręką wszystkie umiarkowanych ilościach i potem modyfikować ekwipunek w zależności od tego, które będą najbardziej odpowiednie do twojego sposobu gry.
Proponują zacząć od takich ilości:
Sokół – 2 szt.
– Grom 3 szt.
– Jaskółka – 2 szt.
– Jerzyk – 3 szt.
– Filtr Petriego – 2 szt.
– Zamieć – 3 szt.
Razem: 15 szt.

Oleje

Podobne jak w przypadku petard najlepsze są oleje specjalistyczne, przygotowane na konkretny typ przeciwnika. Olej uniwersalny jest dużo słabszy i powinien być stosowany na czarną godzinę, albo na przeciwników, z którymi gorzej sobie radzisz, ale jeszcze nie są tak mocni, by wymagać bardziej radykalnych środków.
Warto mieć przy sobie po 3 szt. olejów specjalistycznych (jest ich na początku 9 rodzajów) i 5 szt. oleju zwykłego.
Razem daje nam to 32 szt.

Podsumowując wszystkie podane przeze mnie ilości wychodzi, że cały zaproponowany przeze mnie zestaw zajmie w ekwipunku 169 miejsc. Zostaje 31 miejsc … ale nie ciesz się na zapas. W ekwipunku pojawią się bowiem jeszcze inne rzeczy, które zajmą cenne miejsce.

Pozostałe przedmioty

Cześć miejsca pozostałego ci w ekwipunku zajmą przedmioty specjalne, które otrzymasz w trakcie rozgrywki (lub kupisz). Będą to zwoje doświadczenia, zwoje przyzywania, zwoje zasięgu, zwoje składników, paczki dla znajomych, przynęty na potwory i być może coś jeszcze, o czym jeszcze nie wiem.
Trzeba wiać założyć, że z sakwy zniknie kolejnych 10 miejsc.

Do prowadzenia płynnej gry potrzebnych ci będzie 179 miejsc w sakwach, które będą zajęte na stałe.

Wolna przestrzeń w sakwach

Z powyższych rachunków wynika, że do dyspozycji w czasie gry pozostanie ci około 21 wolnych miejsc, które musisz wykorzystać do sprawnego rotowanie zasobami, tak by nie zabrakło ci niczego do produkcji.
Przed każdą walką warto mieć co najmniej jedno miejsce wolne. Jeżeli twój zasób przedmiotów w sakwach będzie równy lub większy od ich pojemności, to nie dostaniesz żadnych nagród po wygranej walce i nie zbierzesz niczego z mapy.

Podsumowanie

Rozpoczynając grę w Wiedźmina – Pogromcę Potworów staraj się skompletować zestaw przedmiotów i składników zbliżony do tego, który opisałem powyżej. Z czasem w trakcie gry zaobserwujesz, które z nich są przez ciebie używane częściej, a które rzadziej. Wtedy zmniejsz ilość tych, których nie używasz, a zwiększ tych, których używasz częściej. Gdy już nazbierasz monet na zakup rozszerzenia dla sakw, to zapewne będziesz już na tyle doświadczonym graczem, że samodzielnie zmodyfikujesz swoje niezaaprobowanie i spożytkujesz dodatkowe miejsce najlepiej dla siebie.

Miłej gry … zaraza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.